AnasayfaHakkımızdaGüzel Yazılarİyi KitaplarBizim ArşivBağlantılarDost SitelerGörüşlerinizİletişim
 
Öğretmenlere Özel Yazılarımız Sizden Gelenler Tavsiyeler Sözler Hazinesi Forum
 
 
2010 ÖSS TARİH DERSİNİ BİTİRDİ!
 

Şule Yüksel ÖZTÜRK

Tarih Öğretmeni

 

2010 ÖSS.. Yeni bir sistem.. Hayırlı olsun hepimize demek istiyorum ama hayırlı olamayacağını da bildiğim için, olmayacak duaya amin demek istemiyorum.

Neden böyle düşünüyorum?

Çünkü, yeni sistemde öğrencilerin tarih dersini öğrenmelerine gerek kalmayacak..Bir tarih öğretmeni olarak bu bana çok acı veriyor.

Tarih dersi öğrenmelerine gerek kalmamasının nedeni, TM (Eşit Ağırlık) öğrencisinin alan sınavı olan, haziran ayında gireceği, edebiyat-sosyal sınavında tarih sorusu yok. Yalnızca, edebiyat ve coğrafya var. Sınav bu hale dönüşmeden önce, mevcut sistemde de tarih sorusu yoktu. Bu zaten çok yanlıştı. Ama yanlışı düzeltmek yerine daha da içinden çıkılmaz bir hale getiriyoruz. 

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, bizim ülkemizde, öğrencilerin ve velilerin bir derse değer vermeleri için o dersin ÖSS'de sorulması gerekiyor. Hatta değer vermeleri için sadece sorulması yetmiyor, kaç soru çıkacak ve bu soruların katsayısı ne olacak, bunlarla da ilgileniyorlar. Eğer, herhangi bir ders ÖSS'de sorulmuyorsa, ya da soruluyor fakat, soru sayısı ve katsayı değeri düşükse, o dersi öğrenmeye bile gerek yoktur. Öğrenciler, o dersin yazılısına bile çalışmayı vakit kaybı olarak görecekler. Bu da ülkemizde tarih öğrenimini bitirecek ve tarih kültürü olmayan nesiller yetiştireceğiz.

Tarih sorularının edebiyat-sosyal sınavında bulunmama gerekçesi; Tarih dersinin TM öğrencisinin alan dersleri arasında bulunmaması. Yanlış zaten buradan başlıyor. Yanlışın kökeni burası. Tarih dersini TM öğrencisi öğrenmeyecek de kim öğrenecek?  Bir kaç tane Sözel öğrencisi..Bütün iyi bölümler TM'de olduğu için öğrenciler Sözel alanı seçmiyorlar. Çok büyük bir çoğunluk TM seçiyor.

Uluslararası İlişkiler, Hukuk, Siyaset Bilimi, Kamu Yönetimi gibi çok önemli bölümlerde okuyacak olan öğrenciler, tarih kültüründen yoksun olarak yetişecek. Geleceğin avukatları, hakimleri, politikacıları, bürokratları..Bunlar en önemli meslekler..Fakat bunları meslek edinecek öğrencilerin  tarih kültürü olmayacak.

Bu durum yalnızca tarih dersi için değil, felsefe, psikoloji, mantık, sosyoloji için de geçerli..Hukuk okuyacak, avukat, hakim, savcı olacak birine, bu dersler lazım değil mi? Biz bu öğrenciye bu dersleri öğretmeyeceğiz de ne öğreteceğiz?

MAT-2...Öğrenciler için adeta sınavı kazanmanın tek yolu yalnızca ve yalnızca MAT-2 bilmekten geçiyor. Diğer derslerin hiç bir önemi yok. TM öğrencilerinin kazanıp da gidecekleri bölümlerde de MAT-2 yok. Yani o bilgiyi, zaten bir daha kullanmayacaklar. Gereksiz olan bir şeyi neden öğretiyoruz? Asıl gerekli olan dersleri vermiyoruz.. MAT-1 düzeyindeki matematik bilgisine herkesin sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Ama MAT-2 bilgisi MF (Sayısal Alan) öğrencilerinin okuyacağı bölümler ve edinecekleri meslekler için lazım. TM öğrencisi MAT-2'yi hayat boyu kullanmayacak.

Benim ülkemin matematik aşkı nerden geliyor böyle? Devlet sanki dayanamayıp silah zoruyla matematik öğretecek. İşe yaramasa da kullanmasan da öğreneceksin işte..

Nedeni.......Biz millet olarak matematik kompleksi olan insanlarız. Matematik bilen insanı zeki kabul ederiz. Matematik bilmiyorsa o insan gerizekalıdır..Anlayış bu..Maalesef..Kurtulamıyoruz bir türlü!!  Bir insanın kitap okuması, tarih, felsefe, edebiyat bilmesi bizde hiç bir şey ifade etmez.. Varsa yoksa matematik..Bizim ülkemizde sosyal bilimlere değer verilmez.. Çünkü bunlara ezber dersi olarak bakılır. Bu dersler için zekanın gerekli olmadığını düşünürler. Öğrencilerimizi ezberden uzaklaştıralım derler..Ama bilmezler ki öğrenciler MAT-2'yi de ezber yapıyor. Formül ezber, gidiş yolu ezber..Geriye ne kaldı? Şimdi bu zeka belirtisi mi oluyor? Bu öğrenci paragraf sorularından korkuyor, tarih sorusunda yorum yapamıyor, temel tarih bilgisi de yok.. Hayatında bir sayfa kitap okumaya alışmamış, felsefe mantık dersi görmemiş insanlar hukuk okuyor, siyaset bilimi okuyor..

Sevgili meslektaşlarım, tarih öğretmenleri (devlet, özel okul, dershane çalışanları..);

Eğer, bu sorun çözümlenmezse, okullarda anlatacağınız tarih dersinin hiç bir kıymeti olmayacak. Sizin dersinizin yazılısına bile çalışmak öğrenciye külfet olacak..Birden bire herkesin gözünde tarih dersi önemini kaybedecek..( Zaten pek de değer verildiği yoktu..)

Özel dershanelerde çalışan arkadaşlarım, zamanla dershaneler tarih öğretmeni almamaya başlayacak. Ders programlarından tarih dersini kaldıracaklar. Hatta şimdiden bazı dershaneler tarih dersini kaldırdı. Bazı yayınlar, tarih testi hazırlamayı bıraktı.

Ben bu konuyla ilgili bugün, Sayın Bakanımız Nimet Çubukçu'ya bir e-mail yazdım. Lütfen sizler de yazın. Sessiz kalmayın. Devlet çok büyük bir yanlış yapıyor. Bir an önce bu yanlıştan dönmeli. Ama biz uyarmazsak hiç bir şey yapmazlar. Bakanlığa, Başbakanlığa, gazetelere, köşe yazarlarına e-posta yoluyla bu durumu bildirin..

Nimet Çubukçu'nun e-posta adresi : nimet.cubukcu@meb.gov.tr

Tarih eğitimine önem vermeyen bir ülke, kendisine en büyük kötülüğü yapmış olur..

 

http://blog.milliyet.com.tr/suleozturk


 www.tarihogretmeni.com