AnasayfaHakkımızdaGüzel Yazılarİyi KitaplarBizim ArşivBağlantılarDost SitelerGörüşlerinizİletişim
 
Öğretmenlere Özel Yazılarımız Sizden Gelenler Tavsiyeler Sözler Hazinesi Forum
 
 
ŞEHİR KÜLTÜRÜ
 

İnsanoğlu yaratılış gereği topluluk halinde yaşamak zorundadır. Bir arada yaşayan insanlar şehirler kurar ve aralarında sosyal bir sözleşme varmışçasına iş bölümü yaparlar. Aynı yaşam alanını paylaşan insanlar bir şehir toplumunu oluşturur.

İnsanlar sürü olmadığına göre, ilişkileri, hak ve görevleri düzenleyen bir takım ilke ve kurallara göre yaşamını sürdüreceklerdir. Aynı şehri yaşayan bu insanlar arasında gerek yasalarla, gerekse gelenek ve göreneklerle şekillenen bir şehir kültürü zamanla ortaya çıkacaktır.

Güzel Çorum’umuz da yurdumuzun seçkin şehirlerinden birisidir. Uzun yıllar Çorum dışında yaşamamızdan ötürü, Çorum’u dışarıdan değerlendirme imkânını da buldum. Hatta karşılaştığımız pek çok insandan Çorum’la ilgili güzel tespitler de işittim. Çorum’a bir özellik kazandıran en güzel yanı “şehrin temiz ve düzenli” olmasıdır. Ben bu tespitleri Çorum’u ziyaret eden ve tanıyan onlarca insandan duydum ve hoşuma da gitti.

Geçen hafta il dışından gelen bir arkadaşım, “Çorum’da sürücüler ne kadar da saygılı, yayalara yol veriyorlar, bizim oralarda insanın üstüne üstüne sürerler” demez mi? Şaşırdım, bu durum pek dikkatimi çekmemişti çünkü. Ben de Gazi ve İnönü caddelerinde çoğu kez durup yayalara yol vermişimdir, aynı şekilde bana da bu inceliği gösteren pek çok sürücü olmuştur. Ama bunun Çorum’a bir özellik ve güzellik kazandırması gerçekten çok hoş bir durum. Bir şehrin tanıtılmasında bundan daha etkili reklam olabilir mi?

Bir şehrin kendi güzelliğinin yanında, o şehri yaşanılabilir kılan insanıdır. Bu şehrin havasını teneffüs eden herkes bu şehre güzellikler kazandırabilir.

İl yöneticilerine büyük işler düşüyor. Onlar taşıdıkları özelliklerden dolayı o makamlardalar. Elbette bizden daha bilgili, tecrübeli ve ufku geniş insanlardır. Onlar attıkları hem adımda sadece Çorum’u ve Çorumluları düşünürlerse gayet yerinde ve faydalı işler yapmış olurlar; asla unutulmazlar.

Sanırım şehrin geleceğini görerek Çorum’a en büyük hizmeti verenlerden biri de Çorum valisi Mehmet Varinli’dir. Bugün Çorum’daki en büyük iki cadde olan Gazi ve İnönü onun eseridir. Onun bu çalışmalarına destek vermeyip, hatta köstek olan bazı menfaat çevreleri; “buralarda at mı yarıştıracak?” diyerek o zamanlar valiyle alay etmişler. Şehrin diğer sokaklarında da (duyduğum kadarıyla Osmancık ve Albayrak) genişletme çalışmalarına el atınca olanlar olmuş. Şehrin kaymağını yiyen bir takım kesimler, soluğu Ankara’da alıp valinin Sivas’a sürgüne gönderilmesini sağlamışlar.

1994 Eylül’ünde kardeşim Alparslan’ın üniversite kayıtları için Sivas’taydık. Şehrin ana caddelerinden birinde yürürken kendimi Gazi caddesinde hissettim. Aynı genişlikte ve düzgün bir cadde. Kaldırımlar, vatandaşın rahatça kullanabileceği genişlikte. Bu kaldırım meselesini yabana atmayın derim. Böyle geniş kaldırımları, başka hangi Anadolu şehrinde görebilirsiniz? Valinin hikâyesini bu Sivas gezisi sonrası öğrendim, meğer Çorum’dan kovulan vali, aynı güzel çalışmalarını Sivas’ta da devam ettirmiş. Çorum, o yıllardan bugüne, bu iki caddenin üzerine böyle canlı ve herkesin kullanabildiği yeni caddeler koyamamıştır. Şehirleri yönetme ve geliştirme adına görev yapan insanlar, 20-30 yıl sonrasına hizmet ettiklerini unutmasınlar.

Bugünlerde heyecanla beklediğimiz “kentsel dönüşüm” projesi de dileriz ki, düşündüğümüz gibi gerçekleşir. Şehrin tüm tarihî dokusunu bir anda gözler önüne çıkarıverecek olan bu proje, Çorum’u gerçek bir “tarihî kent” yapacaktır.

Fazıl Mustafa TAŞÇI

www.tarihogretmeni.com

tarihogretmeni@msn.com


 www.tarihogretmeni.com